80g

Dorina млечна без додаден шеќер

Млечно чоколадо со стевија

Состојки

Засладувач малтитол, какаов путер, полномасно млеко во прав, какаова маса, инулин*, емулгатор соја лецитин, природни арома, засладувач стевиол гликозиди.

Млечното чоколадо содржи: мин. 32% какаови делови, мин. 22% суви материи од млеко.

Можe дa содржи лешници, бадеми, глутен, кикирики.

Прекумерна консумација може да произведе лаксативно дејство.
*Производот содржи Beneo®- природни влакна од цикорија корен.
Висока содржина на влакна. Производот со намалена енергерска вредност (врз основа на јаглени хидрати). Содржи природни шеќери

Halal certificate

НУТРИТИВНАТА ВРЕДНОСТ

Нутритивна вредност на 100 g
Енергетска вредност (kJ / kcal) 2033 kJ / 486 kcal
Масти (g) 35
од кои заситени масни киселини (g) 21
Јаглени хидрати (g) 47
од кои шеќери (g) 9,8
од кои полиоли (g) 37
Влакна (g) 7,7
Протеини (g) 6,9
Сол (g) 0,21